Każda kobieta jest inna i inaczej znosi ten wyjątkowy stan. Niektóre panie odczuwają wzmożony apetyt, który trudno jest im pohamować. Inne panie z kolei ciągle narzekają na nudności, zgagę czy też niestrawność, a co za tym idzie muszą bacznie zwracać uwagę na to, co jedzą. Jeszcze inne panie muszą przynajmniej przez połowę ciąży pozostać na specjalnej diecie cukrzycowej. Wobec tego- co jeść, aby znaleźć złoty środek, który pomoże nam dobrze odżywić siebie i dziecko, ale i nie przybrać za dużo na wadze?
Brak kontroli jest największym wrogiem diety w ciąży
Dawniej panowało przekonanie, że kobieta w ciąży powinna jest „za dwoje” po to, aby wykarmić siebie i dziecko. Obecnie zdecydowanie się od tego odchodzi, a coraz częściej akcentuje się fakt, że dieta dla kobiet w ciąży nie powinna zakładać przyjmowania dużo większych ilości jedzenia niż zazwyczaj. Ważne jest więc nie tyle to, jak dużo jemy (gdyż gdy jemy za dużo to za mocno przybieramy na wadze), ale co jemy, gdyż musimy dostarczyć niezbędnych witamin i minerałów także dla naszego dziecka. Więcej informacji na temat sposobów komponowania zdrowych jadłospisów znajdziemy na stronie projektzdrowie.info.
Bardzo istotne jest więc kontrolowanie swojego jadłospisu. Dieta w ciąży powinna być lekkostrawna i zróżnicowana. W dalszym ciągu nie zaleca się spożywania nadmiernej ilości cukrów czy tłuszczy. Oczywiście, zdrowe odżywianie w ciąży to także pewna obserwacja własnego organizmu i odstawienie tych produktów, które pomimo, że są zdrowe- mogą pogarszać nasze samopoczucie. Bezwzględnie należy natomiast odstawić alkohol, używki, a także z rozwagą sięgać po leki i różnego rodzaju kuracje naturalne.
Jak radzić sobie ze zgagą?
Wiele pań bardzo mocno doświadcza problemów ze zgagą podczas ciąży. Rosnące w brzuchu dziecko zaczyna coraz mocniej uciskać różnego rodzaju narządy, a co za tym idzie, zgaga może się pojawiać nawet po spożyciu większej ilości jedzenia niż zazwyczaj. Dlatego też dobrą praktyką jest jedzenie częściej, ale mniejszymi porcjami.
Dieta dla kobiet w ciąży, które chcą zmniejszyć problem ze zgagą w dalszym ciągu powinna być zbilansowana. Dobrze jest jednak ograniczyć dania ciężkostrawne, mocno przyprawiane, kwaśne, pikantne, a także tłuste. Zgagę mogą wywołać nawet niektóre owoce lub warzywa, jeśli są kwaskowate. W takim przypadku trzeba też całkowicie zrezygnować z kuchni fast food.
Regularne kontrolowanie swojej wagi
Kontrola tego, jak przybieramy na wadze jest istotna z dwóch względów. Po pierwsze dlatego, aby wiedzieć, że dziecko rośnie i rozwija się prawidłowo. Dlatego też ciężarne pozostające pod kontrola lekarza ginekologa są w ciąży regularnie ważone przed każdą przewidzianą wizytą.
Regularne ważenie ma też na celu kontrolowanie tego, czy przyrost wagi nie jest zbyt duży. Optymalnie jest przybierać od 0,5 do 1 kg w równych odstępach czasu, jednakże całkowity przyrost wagi w ciąży nie powinien przekroczyć 11-13 kg.